Bilge Yazarlar Projesi

BİLGE Yazarlar Projesi, lise öğrencilerinin; okudukları üzerinde analiz-sentez yapabilmesi, düşünebilmesi, düşündüğünü etkili bir şekilde ifade edebilmesi ve üretici yazma becerilerinin geliştirilmesi amacıyla, yazma becerisi olan gençlerin tespit edilerek, Ankara Valiliği koordinatörlüğünde Türkiye Yazarlar Birliği ortaklığında yazar olarak yetişmeleri konusunda desteklenmelerini hedeflemektedir.Proje, 2021-2022 döneminde ilk yılını başarıyla tamamlamıştır. 2022-2023 dönemi için iki aşamalı olarak planlanan proje, hâlihazırda yazma becerisine sahip 500 lise öğrencisini hedeflemektedir.

2021-2022 DÖNEMİ:
İlk olarak öğrencilerimize yazarlık eğitimi veren öğretmenlerimiz, Edebiyat Dünyamızın değerli yazarları tarafından (D.Mehmet DOĞAN, Sadık YALSIZUÇANLAR, Ali URAL, Mustafa ÇİFTCİ) eğitim aldı.19 Şubat 2022’de Millet Kütüphanesinde açılış programıyla öğrencilerimiz kıymetli yazarlarım D.Mehmet DOĞAN’dan ilk derslerini aldılar ve M. Enes KALA moderatörlüğünde Sadık YALSIZUÇANLAR, Ali URAL ve Mustafa ÇİFTCİ’nin konuşmacılar arasında yer aldığı panele katıldılar. Süreç içerisinde gençlere, yazar olmanın inceliklerinin ilmek ilmek işlendiği 40 saatlik bir müfredat, yazar öğretmenlerimiz tarafından uygulandı. Gençlerin bu süreçte almış oldukları eğitim ve yetenekleri doğrultusunda ortaya çıkardıkları eserleri Hikâye-Şiir ve Deneme olmak üzere üç ayrı türde kitap haline getirildi. Atölye eğitimlerinde Yazar-Öğrenci Buluşmaları düzenleyerek ustadan çırağa tavsiyeler ile sohbetler gerçekleştirildi. Bu anlamda 20 yazarın tecrübeleri gençlerimize aktarıldı.Projenin son ayağı olarak 9-12 Haziran tarihleri arasında Kastamonu ve Karabük’te gençler Yazarlık Kampına alındı. Projenin kapanışı olan BİLGE Yazarlar Şöleni, 16 Haziran 2022 Perşembe Günü Hacı Bayram Veli Üniversitesi Itri Konferans Salonunda projede yere alan öğrenciler tarafından hazırlanan programla gerçekleştirildi.

2022-2023 DÖNEMİ:
9. ve 10. sınıflar öncelikli olmak üzere, proje tüm lise öğrencilerini kapsamaktadır. 450 lise öğrencisi (Tohum Grubu) ve geçen dönem eğitim almış başarılı 50 lise öğrencisi (Filiz Grubu) olacak şekilde iki aşamalı olarak yürütülecektir.Yeni başlayacak öğrenciler TOHUM Grubuna alınarak, metin yazarlığı, deneme yazarlığı, hikâye yazarlığı, roman yazarlığı ve şiir yazarlığı atölyelerinin her birinden 12, toplamda 60 saat eğitim alacaktır. Bir önceki seneden seçilen başarılı öğrenciler FİLİZ Grubuna alınarak, ilerlemek istedikleri türde deneme yazarlığı, hikâye yazarlığı ve şiir yazarlığı atölyelerinde 36 saat eğitim alacaktır.Eylül 2022’de öğrencilerimize yazarlık eğitimi verecek yazar öğretmenlerimiz, Edebiyat Dünyamızın değerli yazarları tarafından (Ali URAL, Ayşe SEVİM, Mehmet AYCI, Mahmut ERDEMİR ve Mustafa ÇİFTCİ) eğitim aldı. Yazarlık Atölyelerimiz 10 ilçede, 16 merkezde, 27 sınıf ve 33 öğretmen ve 500 öğrencinin katılımıyla 8 Ekim 2022-25 Şubat 2023 tarihleri arasında her cumartesi gerçekleştirilecektir.

Ayrıca,

- İlk Yazar Buluşması Programı (Açılış Programı)
- Yazarlık Atölyeleri
- Aylık Okur-Yazar Buluşmaları
- Tematik Geziler
- Yayınevi Ziyaretleri
- Yazarlık Kampı
- Edebiyat Kurultayı
- Eserlerin Kitaplaştırılması
- E-BİLGE Dergisi
- BİLGE Yazarlar Portalı
- BİLGE Yazarlar Şöleni (Kapanış Programı)

Planlanmaktadır.

Tanıtım Sunusu İçin Tıklayınız.