BİLGE Yazarlar Projesi İkinci Yazar Buluşması Gerçekleştirildi

  • 29.01.2024
  • Haber ve Duyuru

Yazarlık atölyelerinde aralık ayında metin yazarlığı, ocak ayında deneme yazarlığı atölyeleri tamamlandı. Şubat ayında şiir yazarlığı derslerine başlayacak genç yazarlarımız, ara tatile girdi. 

Ocak ayında gerçekleştirilen yazar buluşmasının konukları Mustafa Uçurum ve Hatice Bildirici idi. Konuklarımızı yakından tanıyalım;

Mustafa UÇURUM Kimdir?

Tokat doğumlu. İlkokulu, ortaokulu ve liseyi Adapazarı’nda; üniversiteyi Cumhuriyet Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde okudu. Arkadaşlarıyla Martı dergisini ve Yitik Düşler Edebiyat dergisini, daha sonra Tokat merkezli Polemik dergisini çıkarttı. 

Şiir ve yazıları; Dergâh, Yediiklim, Hece, Hece Öykü, Yolcu, Türk Dili, Karabatak, Türk Edebiyatı, Aşkar, Sabit Fikir, Ayasofya, Cins, Nihayet, Muhit, Yitiksöz gibi dergilerde yayımlandı. 

Şairin Aynası kitabı ile TYB 2018 deneme ödülünü aldı. 

TÜRDEB tarafından 2020 yılı Dergi Dostu Yazar Ödülü’nü aldı. 

TYB Tokat Şube Temsilcisi.

www.mustafaucurum.com adresinde dergiler ve kitaplar hakkında yazılar yazıyor. 

Kitapları: Tenhalayın Kalbimi (Şiir), Esmerliğime Bakma (Öykü), Fedakâr Dost (Hikâye), Çocuklar Çocukluğunu Bilsin (Şiir), Irmaklarla Büyüyen Çocuk (Hikâye), Konuştukça Memleket (Şiir), Deneme Çekimi (Deneme), Kalbime Takılan Uçurtma (Hikâye), Şairin Aynası (Deneme), Şehirde Yeni Bir Rüzgâr (Deneme), Dünya Telaşı (Şiir) Uçurumda Bir Gömü ( Öykü), Boyumu Aşan Ömür – (Şiir), Eve Dönen Masallar ( Masal), Yüzümün Haritası ( Deneme)


Hatice BİLDİRİCİ Kimdir?

Çankırı doğumlu yazar, Ankara Merkez İmam-Hatip Lisesinin ardından, Gazi Eğitim Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliğinden mezun oldu. Yeni Türk Edebiyatı alanında yüksek lisansını tamamladı. 1996-2007 yıllarında Ankara ve İzmir’de edebiyat öğretmenliği yaptı. 2007 yılından bu yana Ankara’da MEB merkez teşkilatında ve Anayasa Mahkemesinde test maddesi yazarı, dil uzmanı, metin yazarı ve editör olarak görev yaptı. Hâlen MEB merkez teşkilatında memuriyetini ve Hece Yayınlarında editörlüğünü sürdüren Hatice Bildirici’nin edebiyat teorisi yazıları ve denemelerinin yanında öykü, roman ve sinema eleştirileri, makale ve kitap bölümleri bulunmaktadır. Yazılarını Hece, Heceöykü, Kurgan, Türk Dili, YA DA, Kitap-lık, Kayıp Kayıt gibi dergilerde yayımladı. Evli ve üç çocuk annesidir.